Powered by Smartsupp Magnetická deska nad pásový dopravník MD | Magneticke-separatory.cz
Chcete dostat zdarma nabídku na separátor od naší firmy?
Samozřejmě chci
Pro suché směsi
Pro mokré směsi
Ostatní typy magnetických separátorů
Ostatní odkazy
Magnetická deska nad pásový dopravník MD

Magnetická deska nad pásový dopravník MD

Magnetická deska (MD) nad pásový dopravník je ideální řešení pro separaci malého množství ferromagnetických nečistot větších rozměrů z lehce prostupných materiálů během jejich přepravy na pásovém dopravníku. Umístění magnetické desky se většinou obejde bez zásahu do konstrukce dopravníku.

Příklady použití

Podrobnější info

Průmyslové obory použití magnetických desek

Magnetické desky MD jsou vhodné všude tam, kde převládá přeprava materiálu pomocí pásových dopravníků a množství ferromagnetických nečistot nepřekračuje únosnou mez pro ruční čištění. Pro materiál s větším množstvím kovových nečistot doporučujeme použití magnetického separátoru nad dopravník s automatickým čištěním.

V případě vysoké vrstvy separovaného materiálu nebo jeho horší prostupnosti je vhodné doplnit pásový dopravník magnetickým hnacím válcem, který zajistí separaci z dolních vrstev materiálu.

Obory použití

 • ochrana zpracovatelské technologie (drtiče, třídiče) při těžbě nerostných surovin
 • třídění zemědělských produktů (brambory, řepa, cibule atd.)
 • recyklace a zpracování odpadů
 • další půmyslové obory, kde je přepravován dobře prostupný materiál

Částěčně omezujícím faktorem pro použití magnetické desky je maximální rychlost dopravníkového pásu, která by u standartních desek neměla překročit 1,5 m/s. V případě větší rychlosti vyrobíme na míru desku garantující požadovanou efektivitu separace.

 

Oblasti použití v průmyslovém provozu

 1. Separace na ochranu zpracovatelské technologie

  Cílem separace je eliminace potencionálního nebezpečí poškození strojů a zařízení v technologickém řetězci zpracování přepravované suroviny jako jsou mlýny, drtiče, třídiče a jiné. Separátor je instalován před těmito technologickými jednotkami a obecně platí, že čím větší kovové nečistoty, tím lepší efektivita separace. Z tohoto důvodu doporučujeme použití desky ve verzi STANDARD nebo EKO (levnější verze).

 2. Separace na čistotu produktu:

  Zde je cílem dosažení maximální čistoty produktu, kdy toto není možné jinou metodou separace. Tento proces obvykle probíhá na konci výrobního procesu. Protože použití magnetické desky se doporučuje hlavně pro zachycení větších ferromagnetických nečistot, pro zaručení separace menších kovových částic doporučujeme použití desek ve verzi ES (extra strong), případně desek osazených neodymovými magnety.

Magnetická deska nad pásový dopravník MD

Magnetická deska nad pásový dopravník MD

Magnetická deska nad pásový dopravník MD

Magnetická deska nad pásový dopravník MD

Způsob montáže magnetické desky nad pásový dopravník

Výhodou našich magnetických desek je snadná montáž v místě separace pomocí čtyř závěsných ok v každém rohu desky. Magnetická deska by se měla nacházet co nejblíž separovaného materiálu se zachováním vzduchové mezery pro vyseparované kovové nečistoty, aby se předešlo jejich zachycení a odtržení přepravovaným materiálem na páse.

Pro zvýšení efektivity separace je vhodné v místě montáže rozevřít dopravníkový pás pro dosažení menší vrstvy separovaného materiálu a jeho roztažení na celou šířku pásu. Zároveň doporučujeme instalaci magnetické desky mezi válečkovými stolicemi v místě s nejmenším výskytem jiných ocelových konstrukcí, případně nahrazení části konstrukce dopravníku v nejbližším okolí separátoru nerezovými nebo jinými nemagnetickými konstrukčními prvky.

Konstrukce a funkce magnetické desky nad pásový dopravník

Magnetické desky nad dopravník jsou vyráběny ve standartních rozměrech dle typové řady šířek dopravníkových pásů. Většinou jsou osazeny feritovými magnety, přičemž rozlišujeme tři základní varianty dle tloušťky pro požadovanou efektivitu separace:

 • ECO – tloušťka 205 mm pro separaci velkých  a středně velkých ferromagnetických nečistot z dobře prostupných materiálů dopravovaných nižší rychlostí a v menší vrstvě.
 • STANDARD – tloušťka 230 mm nachází uplatnění ve většině případů, kde je dodržena maximální doporučená rychlost přepravovaného materiálu.
 • ES (extra strong) – tloušťka 300 mm pro použití v náročných podmínkách, kde je horší prostupnost materiálu nebo když je dopravován ve vyšší vrstvě a zároveň požadujeme separaci menších kovových nečistot.

V ojedinělých případech dodáváme magnetické desky osazené neodymovými (NdFeB) magnety v tloušťkách 45 mm (STANDARD) a 60 mm (ES-extra strong). Kromě nízké hmotnosti je jejich výhodou extrémně silné magnetické pole umožňující separaci i malých a velmi malých ferromagnetických nečistot. Tato výhoda vůči feritovým deskám je však omezena podmínkou instalace maximálně do 100 mm od povrchu dopravníkového pásu.

Konstrukce magnetických desek MAGSY je přizpůsobena průmyslovému použití a speciální magnetický obvod se stínicí ocelovou deskou eliminuje vyzařování magnetického pole do okolí a soustřeďuje jej ve směru dopravníkového pásu s dopravovaným materiálem.

Čištění magnetické desky se provádí ručně vždy během technologické přestávky na zastaveném pásovém dopravníku. Pro snadnější odstranění menších ferromagnetických nečistot je možné desku osadit speciálním čistícím plechem s rukojetěmi, který urychlí celý čistící proces. Množství uchycených nečistot má vliv na efektivitu další separace, proto doporučujeme přizpůsobit četnost čištění množství zachycených ferromagnetických nečistot.

 

Zeptejte se nás – poradíme vám!

Zakázková výroba je naše přednost.

Produktová řada

Magnetické desky (MD) jsou standardně osazovány feritovými magnety a dle požadované intenzity magnetického pole rozlišujeme typové řady ECO, STANDARD a ES (extra strong). Velikosti desek jsou přizpůsobeny standardním šířkám dopravníkových pásů (500, 650, 800, 1000, 1200 mm). Magnetické desky řady ECO v šířkách 500, 650 a 800 mm máme skladem k okamžitému dodání.

Speciální neodymové desky jsou vyráběny na zakázku v libovolných rozměrech dle požadavku zákazníka ve verzi STANDARD a ES (extra strong).