Magnetických separátorů je na trhu velká řada, ale pokud se specializujete na výrobu, kde pracujete s tekutými směsmi a jinými tekutinami, potom byste měli sáhnout po magnetickém separátoru MF, jinými slovy po průtokovém separátoru tzv. magnetickém filtru s ručním čištěním. Ty jsou pro tento typ výroby nejlepší a nejoblíbenější.

Tekuté médiu, které je určeno k separaci, je buď tlakem v potrubí tlačeno přes separátor, nebo medium protéká přes separátor, volným průtokem bez tlaku. Tento typ separátoru může být nainstalován, jak do svislé, tak vodorovné polohy průtokového potrubí. Naše firma používá uzavřená magnetická jádra v krycích trubicích, čímž je zaručena jejich ochrana proti negativním účinkům agresivního prostředí.

Tyto separátory typicky najdeme v průmyslových oborech, jako je strojírenský, keramický, chemický a potravinářský. Průmysl potravin – tekuté produkty a meziprodukty.

V neposlední řadě záleží na cíli, za kterým průtokový separátor chcete použít. Jednak to může být snaha předejít poškození výrobní technologie feromagnetickými částicemi. V tomto případě je separátor umístěn už v průběhu zpracování médií, a to před těmi technologickými jednotkami, které je třeba chránit. Potom může být použit za účelem čistoty výsledného produktu. V tom případě, bývá separátor umístěn na samotném konci, ale také bývá umístěn, již v průběhu výrobního procesu na více místech.

Separátory MF jsou standardně vyrobeny z nerezové oceli 1.4301. Naše firma je schopna vyrobit separátor i do kyselého, nebo agresivního prostření, podle potřeb zákazníka v materiálech 1.4404, nebo 1.4571.

Princip čištění magnetické separátoru MF s ručním čištěním

Separátor je tvořen z těla, komponenty a připojovacích prvků. Tělo má tvar trubky a je pevně přimontováno k potrubí pomocí připojovacích prvků. V těle separátoru dochází k samotné separaci. Jeho velikost se odráží na mnoha faktorem, které jsou specifické pro výrobu, ve které se separátor bude používat. Je potřeba zajistit, aby nedocházelo ke snížení průtoku separovaného média, nebo změně provozních podmínek.

Opravdu se vyplatí separátory používat? Určitě ano, zde je proč.

  • V nejmenované firmě na výrobu ložisek do kol byl použit automatický průtokový separátor. Tento přístroj prodloužil životnost obráběcí emulze o celých 32 %.
  • Automatický průtokový separátor ve firmě na výrobu pružin odstranil za 4 dny 3 kilogramy železných částic (0,75 kg denně) a kompletně vyčistil potrubí.
  • V konkrétní aplikaci v automobilovém průmyslu odstraňuje při strojírenské výrobě ruční magnetický separátor 800 g železných částic za 12 hodin.

 

Pro odbornou pomoc a konzultaci se proto neváhejte obrátit na největšího výrobce magnetických separátorů v ČR, naši firmu MAGSY.